Menu
Your Cart
Kampanyalardan Yararlanmak için Bildirimlerinizi Açık Tutun  .

İptal ve Değişim

Siparişlerinizin iptalini Hesabım sayfamızdaki İade Taleplerim alanından yada 0506 946 59 56 no'lu müşteri hizmetlerini sms göndererek gerçekleştirebilirsiniz. 


Hesabım sayfasından "İade Taleplerim" alanına girip Yeni Talep Oluştur'a tıklayın

İade etmek istediğiniz ürünü ve sebebini girin.

Ürünü faturasıyla birlikte orijinal ambalajına koyun.

Kargo iade kodunuzla birlikte belirtilen kargo firmasına teslim edin.

 FATURASIZ İADE VE DEĞİŞİM YOKTUR.


Ürünü teslim aldıktan sonra herhangi bir nedenden dolayı iade etmek isterseniz, teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilirsiniz.


İade işleminin gerçekleşebilmesi için iade edeceğiniz ürünü ambalajı ve varsa aksesuarlarıyla birlikte bize iade ettiğiniz paketin içinde eksiksiz ve hasarsız bir şekilde kargoya vermelisiniz.


Hasarlı ve eksik ürünlerin 24 saat içinde whatsapp iade ve değişim hattımıza resimle birlikte bildirilmelidir.


Ürünün iadesinin onaylanması için ürün tekrar satılabilirlik halini korumalıdır. (Tadilat işlemi görmemiş, kullanılmamış, kirlenmemiş, yıkanmamış, ütülenmemiş ve üzerine koku sinmemiş olmalıdır.)


Ürün elimize ulaştıktan sonra 24 saat içerisinde açılır ve iade/değişim süreci başlar. İade birimi tarafından ürünle ilgili gerekli kontrollerin yapılmasının ardından iade talebinin onaylanması durumunda, 7 ile 10  iş günü içerisinde para iadesi banka hesabınıza aktarılır. Bankanız iade tutarını hesabınıza 2 iş günü içinde yansıtacaktır. Bu süre bankanız tarafından belirlenmektedir. Bu süre bankalara göre değişiklik gösterebilir. Belirtilen süre geçmesine rağmen geri ödemeniz yapılmadıysa bankanızla iletişime geçebiirsiniz.


Banka / Kredi Kartı ile yaptığınız siparişlerinizde ücret iadesi ödemeyi yaptığınız kartınıza yapılacaktır. Alışverişinizi kredi kartına taksit seçeneğiyle gerçekleştirdiyseniz ürün bedeli taksit adedi kadar bölünerek her ay kredi kartınıza iade edilecektir. Kapıda ödeme ve havaleli siparişlerinizde ise ücret iadesi için TR ile başlayan 26 haneli IBAN numaranızı ve IBAN sahibinin adını ve soyadını bize  iletmeniz gerekmektedir.

Outlet ürünlerin iade işlemi yapılmamaktadır. Faturasıyla birlikte değişim yapılabilir. Şallar, çoraplar iade ve değişim yapılamamaktadır.

Abiye iade/değişim işlemi, Abiye ürünlerimizde iade ve değişim yoktur.

Üründe değişim talebinde bulunmanız durumunda ise, ödeme yapılan tutar değerinde veya üzerinde ürün veya ürünler ile değişim yapabilirsiniz.Alınan üründe beden ve renk değişimi talep etmeniz durumunda  0506 946 59 56 no'lu Whatsapp numaramızdan işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışından yapılan alışverişlerde iade & değişim yapılmamaktadır.


Bu durum bankanız ile ilgilidir. Bankanız para iadesini hesap hareketlerinize hemen yansıtmayabilir. İade süreci ile ilgili sorun yaşıyorsanız bankanızla iletişime geçebilirsiniz.
İptal ettiğiniz ürünler stoklarımızda mevcutsa yeniden sipariş oluşturabilirsiniz.

Gönderimi Yurtiçi Kargo ile yapılan iade ve değişimlerde; iade sebebi  sizden kaynaklı ise ödeme tutarınızdan gönderme ücreti  düşülerek tarafınıza iade yapılır.

İade sebebi bizden kaynaklı olan durumlarda ödeme tutarınız tarafınıza iade edilir.

Değişim talebi durumunda, değişim çekinden gönderme ücreti düşülerek adınıza değişim çeki tanımlanır. 

Yurtiçi Kargo anlaşma kodu: 

Anlaşma kodu ve faturası ile birlikte gönderim sağlayınız. Ürün bize ulaştığında iade veya değişim birimdeki yetkili arkadaşlar sizinle iletişime geçecektir.

İnternet sitemizden aldığınız ürünleri (outlet ürünleri hariç) Kozan Yolu Merkez mağazamızdan 10:00 - 19:00 saatleri arasında değişim sağlayabilirsiniz.

Firmamızdan kaynaklı hatalı ya da yanlış ürün gönderimlerinde kargo ücreti size yansıtılmamaktadır, ancak ürününüzde herhangi bir sorun yok ise kargo bedeli gidiş ve geliş olarak müşteriye aittir.

 

Tarama deneyiminizi ve sitemizin işlevselliğini geliştirmek için çerezleri ve diğer benzer teknolojileri kullanıyoruz.. Privacy Policy.